Kompiuteris mano gyvenime

"Po nelaimės Karolis vėl tapo ne tik savarankišku ir raštingu žmogumi, bet ir pats pradėjo mokyti kitus" - taip vertindamas Karolio kompiuterines žinias teigė Vitas Purlys, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro kompiuterinės technikos taikymo skyriaus vadovas. fotografija su Lietuvos prezidentu Valdu Adamkumi 2001 m. Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro kompiuterių klasėje


Mokomoji medžiaga pradedantiesiems dirbti su programa "JAWS for Windows"

Kompiuterį turiu penkerius metus, intensyviai dirbti pradėjau prieš ketvertą metų, kai po keletos privačių pamokų padidėjo žinių bagažas.

Kompiuteris niekuo nesiskiria nuo to, kuriuo jūs naudojatės darbe ar namuose. Būtina instaliuoti specialią programą "ekrano skaitytoją" (ang. Screen reader), pavyzdžiui "JAWS for Windows", kurios pagalba visą tekstą, esantį ekrane, galima "paskaityti" balsu. Dar daugiau, ši programa tokia galinga, kad galima skaityti įvairiomis pasaulio kalbomis (anglų, vokiečių, prancūzų, ispanų, italų, lietuvių, rusų, suomių ir kt.).

Klaviatūra nėra adaptuota - tereikia išmokti 104 klavišus atmintinai (gali būti daugiau ar mažiau) ir taip valdyti kompiuterį.

Kadangi pasinaudoti pelyte ir monitoriumi neįmanoma, šie įrengimiai tampa "nereikalingi".

Naudojant anksčiau minėtą programą, galima dirbti beveik su visomis "Windows" operacinės sistemos terpėje veikiančiomis programomis. Galima rašyti, skaityti bei redaguoti failus, įvairiomis pasaulio kalbomis skaityti reginčiųjų knygas, kurti ir klausytis muzikos, programuoti, naudotis spausdintuvu, naršyti internetą ir kt. Be abejo, visų šių dalykų reikia išmokti. Neregio darbo vietos demonstravimas Litexpo parodų rūmuose 1998.12.04

Vienintelis dalykas, kurio negalima "paskaityti" - kompiuterinė grafika: piešiniai, nuotraukos, animacija ir kt., nors pasaulio mokslininkai jau yra beatradą būdą kaip tokią informaciją pasiekti nematant.

* * *

Kompiuteris yra ne tik mano rašymo priemonė, sąsiuvinis, diktorius, skaitantis reginčiųjų knygas, komunikacijos su visu pasauliu priemonė, bet ir pragyvenimo šaltinis. Tai neatsiejama kasdieninės veiklos priemonė.

Į viršų
Grįžti į titulinį